fredag 22 augusti 2025

Augustidagar med kontraster


En sensommarbukett på köksbordet idag, efter gårdagens begravning av min farbror. Jag köpte rosor och plockade från trädgården och det blev en annan bukett än denna, men fin. 


Efter förra veckans ilskna värme blev det lite svalare och på söndagen bjöd jag två väninnor på lunch vid torpet. Vi hade en underbar eftermiddag med alldeles lagom temperatur och skön sol.


Nu märks det tydligt att solen försvinner allt tidigare och jag har kvällssol i köket.


Idag ska jag vara hemma och bara vila och koka lingonsylt.
Det har varit en ansträngande vecka och jag har bävat inför begravningen av min farbror som var igår. Skönt att det är över, men en stor trötthet finns kvar. Allt var fint och vackert och fint också att träffa alla släktningar och vänner.
Stora kontraster i vädret nu förra veckan var det närmare 30 grader och olidligt, och i morse var det endast +6 grader och en del hade frost! Tala om kontraster! Jag väntar på regn - mycket regn!

Önskar er en fin fredag och helg!


 

2 kommentarer:

Solstrimmor sa...

Skönt att få ett fint avslut och jag kan ana att din egengjorda bukett var ljuvlig. Nu får du vila och samla ihop dig inför den sköna tid som sena augusti brukar komma med. Och hoppas du får regnet du önskar!
Kramar från Eva-Mari.

Hélène sa...

Bonjour Lisa,
Les funérailles sont toujours un moment très douloureux et poignant.

Je vois que vous avez aussi souffert de la chaleur. Néanmoins, vous avez encore de belles fleurs dans votre jardin et vous récoltez des fruits pour en faire des confitures et de quoi avoir des beaux souvenirs de l'été. J’ai été occupée par différents petits travaux dans le jardin et la maison aussi ai-je peu regardé les écrans et cela ne m'a pas manqué.
Je vous souhaite un beau dimanche et une belle semaine (pas trop chaude).
Kram
Hélène