ETT GOTT NYTT 2025 önskar jag alla som tittar in här!
Inredning, trädgård och vardagsglimtar från mitt liv på landet i både lägenhet och båtsmanstorp.
tisdag 31 december 2024
Nyårsafton
fredag 27 december 2024
En grå jul
Det blev en väldigt grå innejul i år. Som ett "lock" som låg på hela tiden och inte en enda snöflinga! Nåväl, jag var ju ändå ganska risig, med förkylning och feber, så mej gjorde det inte så mycket. Jag fick ändå ta del av videor och bildklipp från brorsönernas jul och lilla L som dessutom lärt sej vissla.
Önskar mej ändå lite frost, som på bilden här (från ett annat år) Kanske tar jag mej upp till skogen och kärret i mellandagarna och får lite frisk luft.
Annars har jag haft det skönt och väldigt lugnt mellan nysningarna.
Önskar er en god fortsättning på helgdagarna!
tisdag 24 december 2024
Flunsig julafton
Det har hunnit bli julafton och fjärde advent har passerat.
Jag visar den ståtliga Azalean som nu har börjat slå ut och prunkar väldigt vackert. Den pryder min jul här hemma. Själv har jag (min vana trogen) åkt på flunsan med feber, halsont och snorig näsa. Det är bara att gilla läget och det går ingen nöd på mej alls. Jag har allt jag behöver.Jag önskar er en fridsam och stämningsfull jul!
fredag 20 december 2024
Janssongäster i regnrusket
Det svaga decemberljuset silas in i de sista Amaryllisarna. Riktigt ruggigt väder har vi haft i veckan med både regn och blåst. Så skönt att ha varmt hemma ändå.
Igår hade jag en liten "janssonbjudning", som nästan blivit en tradition. Jag bjöd alltså på en stor Jansson, sallad och äppelkaka. Sedan frukt och godis i "salongen" och skönt prat i soffan. En riktigt mysig eftermiddag med goda vänner.
Fullt upp igår som alltid när man ska ha gäster och idag blir det lite vila och lugn. Veckan blev lite hektisk med en busstur in till stan i regn och rusk för att höra Damkörens julkonsert, som var strålande och julig, som sej bör. Kul att få höra resultatet eftersom jag ju varit en liten del i det hela.
Fortfarande gröna gräsmattor och noll snö. Det verkar bli en grön jul.
Ha en fin fredag och helg!
fredag 13 december 2024
Lussebrudar och liten julklapp
Luciakronan är tänd och TV:s Luciaprogram avklarat. Programmet från Sala var i år jättefint och värt att se.
Det verkar ändå som att själva luciafirandet är på tillbakagång nu. Det verkar bli allt svårare och att få ungdomar att vilja delta och i Norrköping blir det i år ingen luciakröning, som varit tradition. I Stockholm blir det väl som vanligt musikklasserna som står för det mesta i kyrkorna. Skönhetstävlingarna där man valde Lucia verkar ändå vara över, tack och lov.
Här ovan en bild från Stockholms Lucia 1928. Jag tycker hon ser lite lagom nonchalant ut med kronan lite på svaj.
Här är en bild på självaste Lisa (22 år) som lussar på jobbet innan mina musikstudier började. Säkert uppskattat bland gubbarna där och jag sjöng säkert också en stump.
Själv köper jag nästan ingenting förutom mat och betalar räkningar. En sak har jag däremot köpt mej själv till julklapp i år - en kudde som syns på bilden. Den har jag sneglat på under hela hösten och igår slog jag till. Lite förnyelse i liten skala.
Jag önskar er en fortsatt fin Luciadag och skön helg!
fredag 6 december 2024
En avslappnad adventstid
Amaryllisen fortsätter att leverera. Eftersom jag tydligen är allergisk mot de doftande hyacinterna får det bli dessa.
Ett tunt lager av snö och några minusgrader har vi. Jag känner ett märkligt lugn denna tid och tänker tillbaka på när jag arbetade och december var min mest hektiska månad på hela året oftast med en förkylning som sällskap. Så mycket stress med luciatåg, julavslutning och betygssättning som det var då. Nu kan jag verkligen njuta av denna tid och känna lugnet istället, utan några måsten.
Från skogen hittade jag lite lingonris och det blev två kransar på vitrinskåpet, nåja, detta är inget finlir direkt.
Inget finlir här heller men med en fejkad mistel från tomatpurétuben.
En härlig och stämningsfull adventshelg önskar jag er!
fredag 29 november 2024
Opp Amaryllis och snart advent
Amaryllisen är väl en förunderlig blomma! Man vet ju aldrig riktigt vad det blir och hur många stänglar och klockor. Jag köpte en vit, som tydligen har hela tre stänglar. Den röda jag visade i förrförra inlägget är överblommad och nu kommer stängel nummer två.
Jag har smyckat lite inför advent och här är ytterdörren...
Adventsljusstaken är laddad och både stjärnor och ljusstakar klara för tändning.
Advent står för dörren och ljusen behövs verkligen i detta mörker som råder nu. Den lilla snön vi hade är försvunnen. Adventsljusen kommer att göra nytta.
Önskar er en njutningsfull första advent!
fredag 22 november 2024
VINTER
En lång höst fick vi, men nu verkar den vara slut. I veckan kom vintern, snön och kylan. Ett lätt puderlager har vi här och idag ca -8 grader.
En typisk vinterblomma - en Azalea som jag fick av Damkören efter fyra repetitioner. Så snällt!
Det enda julpyntet just nu - min halmstjärna i balkongdörren..
...samt "julkudden" i korgstolen. I helgen kanske det blir lite till, vem vet.
Ha en härlig helg!
fredag 15 november 2024
Höstpynt
Lite höstpynt som lyser upp. Jag fick en Amaryllis av en av gästerna för en tid sen och man vet ju aldrig vad det blir när det bara är en knopp, men hela fem klockor verkar det bli. Så vackert!
Lite höstpyntat på min bänk i köket.
Utanför dörren, lite pynt även där.
Jag väntar med övrigt pynt, stjärnor och elljusstakar till det blir dags, men lite fint vill jag ha det medan jag väntar.
Nu är nästan alla äpplen fallna på torpet, vattentunnorna tömda och blomlådorna likaså. Vi går in i lite vila från trädgårdsbestyren och det känns skönt. Jag jobbar på med Damkören och det blir sista gången i morgon med en lördagsrepetition, sedan kommer min efterträdare tillbaka.
Ha en fin helg!
fredag 8 november 2024
Höstlivet i november
Pelargonerna är inplockade på torpet och solen står väldigt lågt, men den lyser ändå.
Murgrönsviolen hänger kvar på balkongen ännu och jag förmår inte ta ner den...
Vi fick sol både igår och idag. Låg, strålande novembersol som lyste in i köket, men i morse var det frost.
Jag går fortfarande mina skogs/svamprundor och nu har jag börjat mala den torkade svampen till pulver. Det blir som en krydda med lite salt och peppar.
I veckan fyllde båda brorsbarnbarnen år och jag skickade videor till dem där jag sjöng grattissånger. Det blev populärt vill jag lova! Nu sjunger de sångerna om och om igen. Så härliga och goa och en glädje mitt i allt.
Slutligen bilden som säjer så mycket. Vanmakt och förtvivlan och en undran: vart är vi på väg och hur kan detta ske???Önskar er en fin helg!
fredag 1 november 2024
Ljus i mörkret
Just nu behövs många ljus och jag kommer att tända ljusen i helgen för dem jag saknar och för alla som lider i denna tid.
Trots mörka tider kom det en liten ljusglimt in i mitt kök i veckan som gick.
En annan ljusglimt var mötet med min tidigare Damkör i veckan, där jag åter ska vikariera några veckor framöver, eftersom min efterträdare är sjuk. Det blir julsånger eftersom en julkonsert hägrar där framme.
Idag förbereder jag för några gäster som kommer i eftermiddag. Det blir lite bubbel och sen kaffe och tårta.En ljus och vacker helg önskar jag er.
fredag 25 oktober 2024
Badrummet och lite höstlycka
Jag har visat glimtar av badrummet tidigare, när det precis blev klart i slutet av augusti. Nu har jag bott in mej och jag trivs med mitt enkla, men fräscha badrum.
Så här såg det ut innan renoveringen. Här har jag pimpat med kakeldekor för att dölja de ljusblå kakelplattorna. Den ljusblå mattan gick inte att göra något åt och spegeln sitter för högt.
Nu är det helkaklat och jag har en grå badrumsmatta
och spegeln sitter i rätt höjd och exakt samma inredning i övrigt.
Här står jag i duschen och fotar. Till vänster om dörren en plåthylla med diverse prylar, samt ett högskåp som även döljer lite flera saker. Så mycket saker man har i ett badrum! 😏
Till höger om dörren ett litet "möblemang", exakt som tidigare alltså. Alltsammans är återanvänt sedan tidigare. Det är bara själva duschen som är ny och lamporna. Inget lyxigt badrum, men det är fräscht och fungerar och framför allt ingen fukt i väggarna. Så nöjd är jag och strömbrytaren är flyttad till rätt sida om dörren.
Tillbaka till torpet och alla äpplen igen. Det är ingen hejd på höstskörden här och nu är det vinteräpplenas tur. Otroligt goda och riktiga juläpplen - röda och fasta och nu faller de i mängder! Varje dag är det en matta av äpplen på marken.
Midsommarnävan har antagit höstfärger och lyckades överleva plommonträdets gren som föll rakt över.Visst är det väl ovanligt varmt nu?! Nåja, det är bara att tacka och ta emot. Sköna dagar är det och jag fixar i torpträdgården och går i skogen och plockar ännu mera svamp, men nu har jag så fullt så igår fick grannarna min svampskörd. I helgen får vi "normaltid" igen och ännu mörkare kvällar. Ha en fin hösthelg!
fredag 18 oktober 2024
Farväl sommar. Supermåne
Utanför är det som en glödande vägg mot skogen på eftermiddagarna.
Några vattentunnor är tömda, några är kvar.
Ännu mera svamp har det blivit! Det finns massor av trattisar i skogen och jag kan bara inte låta bli!
Idag har det varit riktigt mulet och det blev ett stadsbesök istället.
Det känns lite märklig ändå att sommaren faktiskt är över och så snabbt det gick känns det som.
Önskar er en härlig helg!
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)